Z ledna uběhlo sotva pár dní a už kolem sebe můžete slyšet známé lamentování: “tak mi to nejedení sladkého moc dlouho nevydrželo; pořídila jsem si sice permanentku do fitka, ale ještě jsem tam nebyla; už jsem to nevydržel a zase s tím kouřením začal; ta novoroční předsevzetí jsou zkrátka k ničemu.“ Zní vám to povědomě? Na pranýř ale nestavte předsevzetí – ta sama o sobě špatná nejsou, jsou ale pouze prvním krůčkem. Pokud chcete ve vašem životě zažít skutečnou osobní transformaci, tedy hlubokou a trvalou změnu, je potřeba těch kroků udělat výrazně více. Zajímá vás, jaké kroky to jsou?

Jasně definovaný cíl

„Mám cíl, že letos chci zhubnout do plavek.“ Asi správně tušíte, že to je hodně chabý cíl. Cíl si vydefinujte maximálně přesně, protože jinak nebudete mít šanci nijak změřit, zda jste ho dosáhli. „Chci během 5 měsíců zhubnout 10 kilo a cítit se tak v plavkách sexy“, to je už o něčem jiném. Víte, že každý měsíc chcete mít 2 kila dole a můžete průběžně sledovat, jak se vám to daří. Navíc jste si do cíle přidali důvod, proč chcete zhubnout a jak se v cílovém stavu budete cítit. To je pro transformaci nesmírně důležité, protože to vytváří vaši motivaci jít do akce tady a teď!

Malé kroky

Osobní transformace je postupný proces, který se skládá z mnoha malých, každodenních kroků. A výsledek se nedostaví přes noc, to je jasná věc. Každým tím malým krokem se ale posouváte směrem ke kýžené změně. Takže pokud si třeba chcete jít zítra ráno zacvičit, může být váš dnešní malý krok to, že si půjdete dříve lehnout, abyste byli ráno svěží.

Síla vizualizace

Každý den si představujte, že jste vašeho cílového stavu již dosáhli. Mozek totiž nedokáže rozlišit mezi tím, co si představíte a skutečnou realitou. Mozek bere obojí jako fakt a dělá vše pro to, aby bylo cílového stavu dosaženo. Řada studií dokázala, že sportovci či hudebníci zvýšili své schopnosti tím, že si danou činnost (třeba střelbu na koš či hru na klavír) „pouze“ představovali.

Pozor, může to bolet

Během transformace budete vystupovat ze své komfortní zóny do zóny učení se. Budete dělat kroky, které jste dříve nedělali, budete měnit své zažité vzorce chování. A to může být nepříjemné a třeba to může i bolet. Už naši prarodiče nám ale říkali, že co bolí, to roste. Tak se na to připravte a počítejte s tím.

Sám sobě fanouškem

Výzkumy ukazují, že lidé mluví sami k sobě zhruba 50 000 krát za den a z toho v 80 % případů negativně. A problém spočívá v tom, že to, jak k sobě mluvíte, přímo ovlivňuje to, jak o sobě smýšlíte a jak se následně i chováte. Staňte se tedy svým vlastním fanouškem a mluvte sami k sobě pozitivně. A když se vám na vaší transformační cestě něco nepovede, tak se za to nebičujte, ale buďte jako správný fanoušek ke svému týmu laskavý, i když se zrovna chvíli nedaří. Prostě si fanděte :-).

Proces osobní transformace není lineární. Uděláte 3 kroky po schodech nahoru a pak o jeden spadnete zpět. Je potřeba si ale zachovat odstup a uvědomit, že v součtu jste na své cestě k cíli o 2 schody výše, než když jste začínali. A jak kdysi řekl Winston Churchill: „nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávejte!“ A jak se osobní transformace daří vám? Sdílejte v komentářích, jaké nástroje vám pomáhají dělat trvalé změny ve vašich životech.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: