Pokud jste někdy skládali Lego nebo jinou stavebnici, tak jste byli zcela určitě ve stavu flow. Anglické slovo flow můžete do češtiny přeložit jako „stav plynutí“, kdy jste zcela ponořeni do určité činnosti a úplně jste zapomněli o čase. Mrkněte někdy na vaše děti, když něco malují nebo vyrábějí, v jejich činnosti je totální zaujetí a právě o tom flow je. Proč je ale flow v práci tak důležité a jak se můžete naučit do něj dostávat?

Flow = štěstí v práci

Pojem flow v minulém století definoval profesor Mihaly Csikszentmihalyi, který se tomuto fenoménu dlouhodobě věnuje.  Jeho první výzkumy ohledně flow zahrnovaly umělce, kteří byli někdy tak plně zaujati svým dílem, že zapomínali jíst, pít a spát. Hodně často o stavu flow také mluví sportovci, když jsou zcela ponořeni do svého sportovního výkonu a zapomínají na okolní svět. Jak ale flow souvisí se štěstím a spokojeností ve vaší práci? Velmi úzce 🙂

Pokud jste totiž ve své práci rádi a jste motivováni ke splnění smysluplných úkolů, můžete stav flow zažívat. Podle Csikszentmihalyiho  flow lidi podporuje v tom, aby při práci co nejvíce využívali svůj potenciál. A důležitou známkou flow je pocit spontánní radosti a nadšení při prováděné činnosti. Prostě vás vaše práce zcela pohltí, a když se pak konečně podíváte na hodinky, nestačíte zírat, kolik času už uběhlo.

Krok č. 1: Vyberte si úkol, který je důležitý a zároveň vás baví

Prvním krokem, pro to, abyste se mohli začít učit dostávat do flow, je dělat svou práci rádi. Pokud svou práci nesnášíte, chodíte si to tam jen odsedět, do stavu plynutí se asi těžko dostanete.  Ale nezoufejte, nemusíte kvůli tomu hned práci měnit. Zaměřte se v té stávající na tu část práce, která vás svým způsobem baví.  A vyberte si tam nějaký důležitý úkol, ze kterého budete mít radost, když se vám ho podaří splnit.

Krok č. 2: Výzva, ale nikoliv laťka příliš vysoko

Úkol, na který se zaměříte, by pro vás měl být opravdovou výzvou. Když bude úkol příliš snadný, tak ho lehce splníte, aniž byste se museli moc snažit. Vy ale potřebujete úkol, který bude vyžadovat vaši plnou koncentraci a maximální nasazení. Úkol by ale zároveň neměl být příliš komplikovaný, protože pak se většinu času budete soustředit na to, že nevíte jak úkol vyřešit a spíše než ve flow, skončíte frustrovaní…

Krok č. 3: Vhodný čas a místo

Zvolte si čas, kdy se vám pracuje nejlépe. U mě je to ráno, ale u vás to může být třeba odpoledne nebo večer. Jde o to, abyste se v tom čase dokázali maximálně koncentrovat a měli spoustu energie. A je jasné, že si budete potřebovat najít klidné místo, kde vás nikdo nebude vyrušovat.

Krok č. 4: Pryč s vyrušováním

Dalším krokem je zbavit se všech rušivých vlivů. Vypněte si svůj telefon, email, Facebook, různé upomínky apod. Jde o to, aby vás nic nevytrhlo z vašich myšlenek. Někomu také pomáhá, když si uklidí stůl a nechá na něm jen ty nejnutnější pracovní pomůcky.

Krok č. 5: Soustředěná pozornost

Žádný multitasking. Soustřeďte svou mysl výhradně na zvolený úkol a to tak dlouho, jak to jen vydržíte. Z počátku to možná nepůjde úplně hladce, hlavou vám budou proudit jiné úkoly, ale je to jen věcí tréninku. A s trochou praxe se po čase přistihnete, že jste se právě ztratili ve stavu flow a úplného pracovního ponoření.

V průběhu psaní tohoto článku se mi několikrát podařilo do flow dostat. Je to skvělý pocit, to vám teda povím 🙂  A jak se to daří vám, co vám funguje a co naopak ne? Podělte se o své recepty v komentářích.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: