Steva Jobse jistě netřeba dlouze představovat. Ve světě informačních technologií se stal ikonou zejména pro svoji úžasnou schopnost vytvářet zcela inovativní produkty. Schválně – kolik z vás si tenhle článek čte na svém iPhonu, iPadu…? Méně se ale už ví, že Steve Jobs se dlouhá léta věnoval meditaci plného vědomí (mindfulness meditation). Proč to dělal a k čemu je vlastně meditace dobrá?

Slovo meditace pochází z latinského slova „meditatio“, které znamená rozjímání. Meditaci lze popsat jako stav, kdy neděláte nic a jste jen sami se sebou. Meditace slouží ke zklidnění mysli a k prohlubování soustředění. V dnešní době plné stresů je meditace obzvlášť užitečná, protože ztišením mysli rozpouští napětí v celém těle.

Podle výzkumů neurovědců meditace zvyšuje vaši odolnost vůči stresu. Pomáhá vám být méně citlivý na různé stresory a také se lépe zotavit ze stresu, který zažijete. Určitě vás nepřekvapí, že meditace zlepšuje vaši schopnost se soustředit, protože právě na soustředění se mnoho meditačních technik zaměřuje. Meditace také pomáhá k tomu, že se nevnímáte jako střed vesmíru a zvyšuje váš zájem a soucitný přístup vůči ostatním lidem.

Dost už ale bylo teorie – nyní je čas si meditaci plného vědomí vyzkoušet:

– Najděte si místo, kde vás nikdo nebude rušit, a posaďte se. Buď do tureckého sedu na polštářku, anebo na židli s opěradlem. Důležité je, abyste seděli pohodlně a vaše záda byla rovná a v jedné linii se šíjí a hlavou.

– Zavřete si oči a začněte zhluboka dýchat. Uvědomujte si každý nádech a výdech. Vnímejte, jak nasáváte vzduch svým nosem a jak ho poté vydechujete ústy.

– Uvědomte si, jak vám začnou překotně vyskakovat různé myšlenky z pracovního či osobního života. Nesnažte se je nijak umlčet, jen je v klidu pozorujte a nijak je neposuzujte.

– Pokud se přistihnete, že jste se začali nějakou myšlenkou zabývat a někam jste odběhli, tak se nic neděje. V klidu se vraťte ke svému dechu a nechte myšlenky, ať k vám znovu připlouvají, aniž byste je nějak posuzovali.

– Časem se vaše mysl zklidní a váš dech se zpomalí a prohloubí. Přestanete vnímat čas a prostě jen budete tady a teď.

– Zpočátku stačí meditovat 10-15 minut denně a pokud se vám meditování zalíbí, můžete ten čas postupně prodlužovat.

Bohužel vám nemohu zaručit, že díky meditaci plného vědomí budete tak kreativní jako Steve Jobs 🙂 Ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že zastavit se a být v meditaci chvíli jen sám se sebou je nesmírně cenné.

Steve Jobs byl skutečně velmi inspirativní osobou. Inspiroval vás svým příkladem k tomu vyzkoušet si účinky meditace na vlastní kůži? Podělte se o své postřehy v komentářích.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: