Deprese u dětí v žádném případě neexistuje. Malé děti jsou přece šťastné a o žádné depresi zde nemůže být ani řeč. Až do 70. let minulého století převládal názor, že depresivní onemocnění je pouze záležitostí dospělých. Dnes už ale bohužel víme, že depresí trpí nejen náctiletí, ale i děti ve školách či školkách a dokonce i batolata. Může se tedy riziko deprese týkat i vašich dětí?

Čím to je a jak dětskou depresi rozpoznat

Na vznik deprese u dětí má velký vliv dědičnost a také v jakém rodinném prostředí děti vyrůstají. Spouštěčem deprese může být rozvod či rozchod rodičů, domácí násilí, šikana od spolužáků, závislost rodičů na alkoholu či drogách. Ale také nedostatek pozornosti věnované dítěti nebo naopak příliš velké rodičovské ambice a očekávání od dítěte.

Potíže se spánkem většinou bývají prvním signálem, že se s dítětem něco děje. Dalšími symptomy jsou ztráta zájmu o věci, které dítěti dříve dělaly radost, nezájem o kamarády a koníčky. Dítě v depresi mívá změněnou chuť k jídlu, často si stěžuje na bolesti břicha či hlavy, bývá nesoustředěné, ve škole dochází k výraznému zhoršení prospěchu a může se začít také agresivně projevovat.

Dětská sebevražednost roste

Podle odborníků je u depresivních dětí a dospívajících až 20x vyšší riziko sebevraždy než je tomu v běžné populaci. Cyril Höschl, uznávaný psychiatr a ředitel Národního ústavu pro duševní zdraví, uvádí, že kromě alkoholu a drog je právě deprese jednou z příčin rostoucí dětské sebevražednosti v naší zemi.

Jako rodiče tedy musíte být maximálně ostražití, když zaznamenáte varovné depresivní signály v chování vašich dětí. Pokud obtíže přetrvávají, je určitě rozumné domluvit si schůzku s dětským psychologem či psychiatrem. Deprese je léčitelná. Léčba často zahrnuje kombinaci antidepresiv a psychoterapie. Dobrých výsledků dosahuje např. kognitivně-behaviorální terapie, ve které se děti učí dívat na své vzorce myšlení a chování. A spolu s terapeutem hledají možnosti jak tyto zaběhnuté vzorce změnit k lepšímu.

Co dělat, aby se dítě do deprese nedostalo

Důležitou prevencí vzniku deprese je věnovat vašemu dítěti dostatek času a pozornosti. A platí, že kvalita společně stráveného času, je zde důležitější než kvantita. Ptejte se ho, jaký mělo den, co mu dělá ve škole radost a z čeho má naopak třeba obavy. Povídejte si o jeho spolužácích a kamarádech.  Jak je vnímá a jak oni vnímají jeho. Dejte dítěti najevo, že mu rozumíte, a že jste podobné pocity či zážitky také měli a jak se vám je podařilo zvládnout.

Dítě, které může mít sklon k depresím, potřebuje především cítit v rodičích oporu. Že se jim může bez obav svěřit se všemi svými pocity a trápeními. Dítě potřebuje cítit od rodičů bezpodmínečnou lásku, a že je přijímáno takové, jaké je. Také musí vidět, že rodiče jeho problémy vnímají, respektují a nezlehčují je.

Jaké zkušenosti máte s depresí u dětí vy? A jak to děláte, aby se vaše dítě do deprese nedostalo? Podělte se o své postřehy a návody v komentářích.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: