„Ten má ale v životě štěstí; ta se určitě narodila pod šťastnou hvězdou; já jsem prostě dítě štěstěny.“ Podobné výroky slýcháváme často – o štěstí a o tom jak být šťastný se dnes mluví hodně, ale pro každého může mít slovo štěstí jiný význam. Zakladatel pozitivní psychologie Martin Seligman definoval 5 důležitých prvků nebo oblastí, které k životu naplněnému štěstím a skutečným smyslem vedou. Chcete vědět, které to jsou a jak je můžete ve svých životech podporovat?

1. Pozitivní emoce

Když se řekne pozitivní emoce, asi vás jako první věc napadne úsměv. Jasně, ten sem určitě patří. Ale rozhodně ne takový ten „plastový“, který mají někteří permanentně nasazený a tvrdí jak jsou v životě happy za všech okolností… Seligman jde ale dále a říká, že kromě úsměvu je zde důležitá schopnost vidět věci, které se vám dějí, z pozitivní perspektivy. To není vždy snadné, takže pokud vás zajímá, jak konkrétně na to, mohu vřele doporučit jeho knihu Naučený optimismus.

2. Dostaňte se do flow

Znáte ten pocit, když se zcela ponoříte do nějaké zajímavé práce, sledování filmu, hraní na hudební nástroj nebo oblíbeného sportu a nevnímáte nic kolem? V tu chvíli jste plně zaujati pouze přítomným okamžikem a jedete ve stavu plynutí – tedy ve flow. A právě tyto momenty podporují vaši inteligenci, schopnosti a posilují vaše pocity štěstí a skutečného životního smyslu.

3. Budujte vaše vztahy

Vztahy s vašimi nejbližšími, členy rodiny a přáteli jsou dalším, nesmírně důležitým, aspektem pro váš šťastný život. Vztahy jsou skvělé, když se daří  – můžete sdílet svou radost a štěstí s ostatními.  Ale jak se říká: „v nouzi poznáš přítele.“ Kvalita vztahu se tak často skutečně pozná až ve chvílích, kdy se štěstí a radost z životů vytrácí. Takže ruku na srdce, máte teď nějaký vztah, který trochu zanedbáváte, a potřeboval by posílit?

4. Smysl

Otázka co je smyslem života lidstvo provází už od nepaměti. Když píšu tyhle řádky, tak koukám na naši spokojenou fenku a je mi jasný, že ona tohle fakt neřeší :-). Pro šťastný a naplněný život člověka je ale dobré na tuto otázku zkoušet hledat odpovědi. Udělat si čas od času revizi vašich hodnot a priorit. A zjistit, zda jsou v souladu například s vaší prací, ve které za zaměstnavatele doslova potíte krev a riskujete své zdraví…

5. Dosahování cílů

Představte si, že jste na něčem tvrdě pracovali, vložili do toho spoustu energie a pak se vám to konečně podařilo dosáhnout.  Jaké při tom byly vaše pocity? Předpokládám, že jste cítili štěstí, pocit naplnění a hrdost sami na sebe. Usilovat o pozitivní změny v životě, dávat si realistické cíle a dosahovat jich, přispívá ke štěstí a pocitům skutečného naplnění v životě.

A jak to máte vy, co pro vás znamená štěstí? Jaký recept na štěstí a nalezení skutečného smyslu ve vašich životech vám funguje? Pište své názory a doporučení do komentářů.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: