Ani další famózní výkon LeBrona Jamese (41 bodů, 13 doskoků a 8 asistencí) v 5. utkání nestačil a letošním vítězem NBA se stal tým Golden State Warriors. Celek z kalifornského Oaklandu přehrál ve finále tým Cleveland Cavaliers v poměru 4:1 na zápasy a v celém play-off ztratil pouze jedno ze 17 utkání. V pozápasových rozhovorech zaznívaly 3 důležité faktory úspěchu, které jim toto vítězné tažení umožnily. Které to byly?

1. Zaměření pozornosti na přítomný okamžik

Snažil jsem se zůstat v přítomném okamžiku celou sérii a myslím, že se mi to podařilo“ řekl po finále Kevin Durant, hvězda vítězného týmu. „V minulosti se mi stalo, že jsem se ohlížel do minulosti nebo řešil budoucnost, ale v této sérii jsem prostě zůstal v přítomnosti.“ To zní jako „bdělá pozornost“, tedy stav kdy vnímáme své myšlenky, pocity a jsme plně tady a teď.

A nemusí jít vůbec o nějakou formu meditace. Být tady a teď si můžeme trénovat třeba při každodenním mytí rukou, stejně jako při vychutnávání oblíbeného jídla. Z příkladu Kevina Duranta vidíme, že být plně v přítomném okamžiku může být přesně v momentě, kdy Durant střílí důležitou trojku přes LeBrona Jamese.

2. Sdílená radost je lepší než ta sobecká

Na pozápasové tiskovce dostal Draymond Green otázku, jaké to je vidět své spoluhráče oslavovat titul. „Vidět je slavit je ještě lepší pocit, než slavit to sám.“ A podobně se vyjádřil i trenér Mike Brown. „Tihle hráči jsou tak talentovaní a zároveň nesobečtí.“ Vědci sdílenou radost někdy označují slovem „empatická radost“ a myslí tím pocit, kdy vnímáme radost druhých jako svou vlastní. Jedna nedávná studie uvádí, že učitelé mohou prožívat podobnou empatickou radost spolu se svými studenty. A že tito studenti následně dosahují lepších výsledků ve standardních testech.

3. Klíčová je spolupráce

Tým Golden State Warriors bývá často označován jako obětavý nebo nesobecký. A to i přesto, že má ve svém středu řadu basketbalových super hvězd. Otázka před sezónou tak zněla, zda budou tito borci schopni spolupracovat. V letošních statistikách můžeme najít zajímavou odpověď.

Vítězná parta kolem Kevina Duranta, Stephena Curryho, Draymoda Greena a Klay Thompsona totiž zaznamenala o 20% více nahrávek než jakýkoliv jiný tým NBA. Za všechny to shrnul právě Klay Thompson. „Máme obětavý a nesobecký tým, který chce prostě vyhrát. Nejde nám o osobní statistiky a ocenění.

Být tady a teď, sdílená radost a spolupráce – to jsou vítězné ingredience letošních šampiónů NBA. Je to i váš recept na úspěch? Napište do komentářů, co funguje vám.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: