Štěstí v partnerském vztahu? A toho jako fakt jde dlouhodobě dosahovat? Vždyť přece počáteční zamilovanost po čase pomine a zbydou 2 lidé s odlišnými představami, plány, potřebami a s odlišným vnímáním světa. Možné to je, ale je zatím pořádný kus práce a investované energie. Chcete do toho i přesto jít? Věřím, že vám štěstí s partnerem za tu námahu stojí, takže níže najdete pár konkrétních tipů od odborníků na mezilidské vztahy.

Mluvte spolu a naslouchejte si

Úplně cítím, jak si říkáte, co nám to tady sděluje za úžasné moudro :-). Vždyť to je přeci jasný a my spolu s partnerem samozřejmě mluvíme a posloucháme se. Všichni ale určitě znáte klasickou scénku, kdy partner přijde večer z práce a teď spustí proud myšlenek, jak náročný měl den, jak unavený se cítí atd. A ten druhý ho poslouchá napůl ucha, něco u toho dělá, anebo (a v tom jsme specialisté zejména my muži) mu začne rovnou navrhovat, jak by ty svoje pracovní situace měl řešit, protože to je snad nad slunce jasnější, ne?!

Tak tahle ne, přátelé… Upřeně naslouchejte svému partnerovi, věnujte mu plnou pozornost a nepřerušujte ho. Jen poslouchejte, jak cítí a vidí situaci on a projevte mu empatii. Jakmile skončí, klidně se ho na rovinu zeptejte, zda chce na věc slyšet váš názor nebo třeba i návrh možného řešení. Je totiž klidně možné, že nikoliv, a že se potřeboval „jen vypovídat.“

Vyhraďte si čas spolu, ale i o samotě

Když si s partnerem vyhradíte společný čas jen sami pro sebe, tak do vašeho vztahu výrazně investujete. Protože kam zaměřujete pozornost, tam to roste, tam se to posiluje. A to se pak velmi hodí, když se v životě objeví horší časy. Jo a společné sledování televize není zrovna ideálním příkladem kvalitně stráveného času spolu, to asi tušíte :-). Takže koukejte zapojit vaši fantazii.

Neméně důležité je si ale vyhradit čas, který budete naopak trávit bez partnera. Když se věnujete svým aktivitám a koníčkům, tak se ke svému partnerovi vracíte občerstveni a jste připraveni sdílet své zážitky. Zrovna tak nějaké delší odloučení není na škodu. Protože během něj si uvědomíte, jak moc vám váš partner chybí, jak je pro vás důležitý a jak jste vděční, že ho máte a můžete se k němu vrátit.

Podporujte partnera v jeho snech a cílech

Štěstí v partnerství nesmírně záleží také na tom, jak se vzájemně podporujete ve svých snech a cílech. Podpořte svého partnera bez ohledu na to, co i o jeho snech a cílech myslíte. Koneckonců jsou to jeho sny a cíle a nikoliv vaše. Zajímejte se o to, o co váš partner usiluje, podporujte ho, inspirujte, ale také třeba uklidněte, když věci nejdou tak rychle jak by čekal. Je to super pocit, když vidíte, že váš partner uspěl v tom, do čeho investoval spousty námahy, energie a peněz. Buďte na něj hrdí a jeho úspěchy pořádně oslavte. Jsou to totiž částečně i vaše úspěchy, protože vy dva tvoříte tým.

Respektujte svého partnera a neberte ho jako samozřejmost

Šťastné páry se vzájemně respektují. Respektujte, že jste dvě odlišné, nezávislé osobnosti, které se ale rozhodly žít spolu. Nezapomínejte pravidelně ujišťovat svého partnera, jak moc pro vás znamená a jak šťastní jste, že s ním můžete být. Neříkejte si, že on přece ví, jak moc ho milujete. Prostě mu to řekněte! A říkejte mu to často. Možná se budete divit, jak hodně to váš vztah utuží.

Štěstí v partnerství záleží na tom, zda o tento vztah pečujete jako o vzácnou rostlinu. Protože jinak, stejná jako ta rostlina, uvadne. A jak to máte vy, patříte mezi ty šťastné páry? A čím zaléváte a vyživujete svůj vztah s partnerem? Sdílejte své tipy v komentářích.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: