„Jak zvládáte stres? Jak reagujete v práci na stresové situace?“ Tyto otázky mají personalisté na přijímacích pohovorech hodně v oblibě. Moje odpověď byla zcela podle pravdy: „mírný stres mě (nejen) v práci motivuje k lepšímu výkonu, ale velká míra stresu naopak moji produktivitu výrazně snižuje“. Věřím, že to máte podobně, a tak se Vám bude hodit tento praktický návod jak nadměrný stres a emoce s tím spojené, úspěšně zvládat.

Návod pochází z dílny autora bestsellerů Travise Bradberryho a nedávno jsem ho četl v časopise Forbes. Bradberry píše, že úspěšní lidé mají jednu společnou vlastnost. Skoro všichni umí zvládat stres. Z výzkumů vyplynulo, že 90 % těch nejvýkonnějších dokáže ve stresových situacích zůstat v klidu. Dlouhodobý stres má totiž devastující účinky na naše zdraví a způsobuje degeneraci té části mozku, která je zodpovědná za sebeovládání. Výzkum University of California v Berkeley ukázal, že přiměřený krátkodobý stres je prospěšný, a že díky nástupu stresu se v mozku rodí nové buňky zlepšující paměť.

Záludné na stresu (a úzkosti s ním související) je to, že jde o zcela nezbytnou emoci. Naše mozky jsou naprogramovány tak, že je pro ně těžké cokoli podniknout, pokud tuto emoci nepociťujeme alespoň v nějaké míře. Když to shrneme, z nezdravého stresu je třeba udělat zdravý stres, což znamená, že dlouhodobý stres musíme rozdělit na stresy krátkodobé. Přesně to, totiž dělají ti nejvýkonnější z nás, když čelí stresovým situacím. A jak tedy tuto strategii praktikují v každodenním životě?

1. Váží si toho, co mají – jsou vděční

Když si najdeme během dne čas na to, abychom ocenili, co v životě máme, tak tím redukujeme kortizol, hormon stresu o 23 % a naše nálada se zlepšuje. Výzkumy potvrzují, že lidé, kteří denně rozvíjeli pocit vděčnosti, měli lepší náladu, více energie a bylo jim i fyzicky lépe. Mně se třeba osvědčilo zapisovat si každý den 3 věci, za které jsem v životě vděčný. A tím zapisovat, myslím opravdu fyzicky napsat, protože to má výrazně vyšší účinek, než když si to jen tak řekneme.

2. Neptají se „Co když…?“

Vražedná otázka: „co když…?“ – otázka, která přilévá olej do ohně stresu a starostí. Věci se mohou vyvinout všelijak, a čím více času trávíme přemýšlením nad různými možnostmi, tím méně času věnujeme snaze ovládat se a udržet stres ve zdravé míře. Klidní lidé vědí, že spekulace typu „Co když…?“ je přivedou do stavu, ve kterém nechtějí (a ani nepotřebují) být.

3. Umí vypnout

Kdy jste si naposledy vypnuli Váš mobil? Umíte si představit, že budete nějakou dobu zcela „offline“? Vzhledem k tomu, jak je důležité udržet stres krátkodobý, je celkem zjevné, že pravidelný odpočinek může hodně pomoci. Pakliže jsme v pracovním režimu 24 hodin denně 7 dní v týdnu, vystavujeme se neustálému přílivu stresorů. Dnešní technologie umožňují neustálou komunikaci a s tím přichází i očekávání, že budeme stále dostupní. Je těžké dopřát si mimo práci chvíli klidu bez stresu, když nám mobil může kdykoli oznámit nový e-mail, kvůli kterému začneme zase přemýšlet (čtěte „stresovat se“) o práci. Zvolit si určitou dobu (např. večer nebo o víkendech), kdy přestřihneme drát a zůstaneme offline nám dá výraznou úlevu od stresu.

4. Spí

Může se to zdát jako samozřejmost, ale je to jeden z nejdůležitějších faktorů. Když spíme, náš mozek se doslova dobíjí. Naše sebeovládání, pozornost i paměť trpí, když nemáme dostatek spánku, nebo když náš spánek není, jaký by být měl. Spánková deprivace zvyšuje hladinu hormonů stresu sama o sobě, aniž by musel být přítomen nějaký stresor. Kvůli náročným projektům můžeme mít často pocit, že na spánek není čas, ale to, že se ani jednu noc pořádně nevyspíme, je dost možná to jediné, co nám brání dostat věci pod kontrolu.

5. Neshazují se

Zásadním krokem pro zvládnutí stresu je utnout negativní myšlenky o sobě samých hned v zárodku. Čím více přemítáme o negativním, tím více to posilujeme. Většina našich negativních myšlenek jsou právě jen myšlenky, nikoli fakta. Pozor na obecná tvrzení typu „nikdy nic neudělám správně“, „zase jsem byl nejhorší“ atd. Zde je na místě se zastavit a tato tvrzení si napsat na papír a racionálně vyhodnotit jejich věrohodnost. Skutečně je to tak, že „nikdy nic neudělám správně“? Rozpoznat a označit naše myšlenky jako „myšlenky“ nám pomůže odlišit je od „faktů“ a tím uniknout z kruhu negativnosti k pozitivnějšímu náhledu na věc.

6. Dýchají

Nejjednodušší způsob, jak udržet stres krátkodobý, spočívá v něčem, co stejně dennodenně děláme: v dýchání. Cvičení spočívající v soustředění se na svůj dech a v prožívání přítomného okamžiku nás naučí soustředit se pouze na jeden úkol a pomůže nám setřást ze sebe stres. Cítíme-li se vystresovaní, věnujme pár minut soustředění se na svůj dech, na pocity nádechu a výdechu.  Zní to jednoduše, ale vydržet to déle jak minutu nebo dvě je z počátku náročné. Když ale vytrváme, budeme překvapení, jak klidní se budeme cítit a o kolik jednodušší bude přestat myslet na věci, u kterých jsme se předtím zasekli.

A jak to máte se stresem a úspěšným zvládáním emocí Vy? Podělte se o Vaše návody a recepty, které Vám v životě fungují!

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: