Díky slušné mediální masáži určitě nikomu z nás neuniklo nedávné propuštění pana Jiřího Kajínka z vězení. Když se bavil s novináři, tak na dotaz, co teď bude dělat, odpověděl, že vlastně úplně přesně neví. Že se potřebuje rozhlédnout, nadechnout, zvážit situaci a podle toho se uvidí… Celkem se mu nedivím, po 23 letech ve vězení bych tedy rozhodně také nevěděl . Podobný dotaz „co teď budete dělat“, dostávají ale i sportovci, kteří končí se svou aktivní sportovní kariérou. A jaká bývá jejich odpověď?

Odpovídají velmi podobně, jako ti právě propuštění vězni: „rozhlédnu se, odpočinu si od sportu, budu se více věnovat rodině, koníčkům atd.“ Ale co přesně budou dělat profesně, na to už tak lehká odpověď většinou není. Často se říká, že vrcholoví sportovci umírají 2x. Z toho poprvé, když jdou do „sportovního důchodu“. A nabízí se klíčová otázka „když už nejsem špičkovým sportovcem, tak kdo tedy jsem?“

 

Možností, co ve „sportovním důchodu“ dělat je celá řada:

  • zůstat i nadále u sportu (třeba jako trenér, sportovní manažer, funkcionář, nebo jako sportovní komentátor),
  • začít podnikat či investovat,
  • doplnit si vzdělání/kvalifikaci (a začít dělat úplně jinou profesi než dosud),
  • atd.

Ideální samozřejmě je, zajistit se svou aktivní sportovní kariérou po zbytek života, ale řečeno s klasikem, „kdo z nás to má.“ Někteří sportovci mají o svém dalším působení jasno, ale velká část se v tom takříkajíc „plácá“ a neví pro co se rozhodnout.

Právě pro sportovce, kteří si chtějí ujasnit své další kroky, je účinným nástrojem kariérový koučink. V rámci tohoto koučinku si jako sportovci:

  • srovnáte nahlas své myšlenky a priority,
  • uvědomíte si své silné stránky, a kde leží vaše flow,
  • objevíte svůj pracovní potenciál a začnete ho plně využívat,
  • nastavíte si konkrétní cíle v nové kariérní oblasti,
  • a především se hned pustíte do AKCE, protože bez toho je všechno povídání zbytečné, ale to vy sami ze sportu samozřejmě moc dobře víte, že?!

Sportovec je na tom po skončení sportovní kariéry určitě lépe než právě propuštěný vězeň. A to i přesto, že vrcholovému sportu obětoval leckdy více než těch v úvodu zmiňovaných 23 let života. Sport ho totiž naučil, se nikdy, ale opravdu nikdy nevzdávat a překonávat překážky. A to i tehdy, když jdu do „sportovního důchodu“ a nevím přesně co dál. Takže milí sportovci, pokud máte chuť si kariérové koučování vyzkoušet, nabízím nyní nezávaznou hodinu s koučem zdarma. A uvidíte sami, kam vás to v nové kariéře posune. Držím vám palce!

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: