Měl jsem spolužáka, který už na základce věděl, že se stane právníkem. A také jím dnes skutečně je. Nechme stranou, zda to, zejména z počátku, nebylo spíše rozhodnutí jeho rodičů než jeho. Faktem zůstává, že někteří z nás mají o své kariéře jasno v poměrně raném věku. Co ale máme dělat my ostatní, kteří fakt netušíme, která kariéra by pro nás byla ta správná? Možností co v životě dělat je totiž hodně a otázka tedy zní, co nám pomůže vybrat si pro nás tu nejlepší variantu?

→ Zhodnoťte sami sebe

Prvním krokem při výběru kariéry je shromáždit informace sám o sobě. Jaký typ osobnosti jsem, spíše extrovert nebo spíše introvert? Dělám věci rád sám nebo mě baví spolupracovat s lidmi? Jaké jsou mé hodnoty, zájmy, znalosti a dovednosti? Co mě opravdu baví a dělám to s vášní? Tím zjistíme, že některá zaměstnání by pro nás byla vhodná a jiná rozhodně ne. Můžeme zde využít populární testy osobnosti, jako např. MBTI test. Důležité je, abychom výsledky těchto testů nebrali nějak dogmaticky a nechtěli se na jejich základě zaškatulkovat jen pro určitou profesi. Slouží spíše jako ukazatel, kudy se naše kariéra může ubírat.

→ Udělejte si seznam profesí a prozkoumejte je

Ptejte se sami sebe, co všechno bych mohl dělat, jaké profese by pro mě byly vhodné? Pokud nevíte, jak začít, můžete využít třeba Národní soustavu povolání, kde najdete profese od bankovnictví až po životní prostředí. Napište si na papír seznam profesí, které vám sedí, a následně je prozkoumejte. O některých profesích máte už teď poměrně přesnou představu, o čem jsou, ale jiné vás možná překvapí.

→ Vytvořte si „short list“

Teď je čas na to zúžit váš výběr. Během zkoumání profesí jste určitě zjistili, že některé pro vás vhodné nejsou nebo, že pro ně třeba nemáte potřebné vzdělání či kvalifikaci. A některé zase nejsou v souladu s vašimi hodnotami, takže je jednoduše škrtněte. Váš short list by měl na konci mít asi 2 – 5 profesí, které vám sedí nejlépe. Nezapomeňte se poptat svých známých a kamarádů, kteří v daných profesích již pracují, o čem jejich práce skutečně je, jak vypadá jejich typický pracovní den atd. To vám při výběru napoví daleko více než jen prostý popis pracovního místa či náplně práce.

→ Vyberte si svoji kariéru

Nyní, když už jste si udělali podrobný průzkum a zjistili si reference z první ruky, jděte do akce. Vyberte si zaměstnání, o kterém si myslíte, že vám přinese největší uspokojení a je pro vás tou nejlepší volbou. Je důležité si uvědomit, že rozhodnutí o kariéře můžete kdykoliv přehodnotit a rozhodnout se pro jinou práci. Na tom není nic divného a mnoho lidí dnes za život svou kariéru změní několikrát. Koneckonců i já jsem k profesi kouče dozrál až po čtyřicítce :-).

→ Stanovte si kariérové cíle a akční plán

V profesi, kterou jste si zvolili, si nezapomeňte stanovit krátkodobé a dlouhodobé pracovní cíle. Co chci dosáhnout během prvních 6 měsíců nebo roku v nové práci? Kde se v mé profesi vidím za 3-5 let? Určíte si tak směr, kterým chcete jít a můžete sledovat své pracovní pokroky a úspěchy. Následně si sepište konkrétní akční plán kroků, jak zvolených cílů dosáhnete. Tento plán si můžete představit jako mapu, na které jdete z bodu A do bodu B. Do plánu uveďte i možné bariéry a konkrétní cesty jak tyto bariéry ošetříte, tak abyste cílů dosáhli.

Pokud tedy nejste jako můj spolužák právník a nemáte o své kariéře zatím jasno, věřím, že vám budou tyto tipy užitečné. Někdy ale není úplně snadné si myšlenky srovnat sám a potřebujeme k tomu parťáka. Pokud byste chtěli využít nezávaznou koučovací hodinu zdarma, rád se s vámi potkám a pomohu vám si myšlenky ohledně kariéry utřídit.

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: