Tak já už ten článek o prokrastinaci konečně napíšu. Jen si ještě trochu srovnám stůl, vyndám nádobí z myčky, vynesu odpadky a pak už fakt začnu. A tak se ještě mrknu na mail a kouknu se na Facebook, jestli se tam něco zajímavého neděje a pak už opravdu, ale opravdu začnu psát… Poznáváte se v tom popisu? Pokud ano, tak stejně jako já trpíte prokrastinací. Dá se ale s prokrastinací bojovat a úspěšně se jí zbavit?

Prokrastinaci slovníky popisují jako „výraznou a chronickou tendenci odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu.“ Podle některých statistik prokrastinací trpí téměř 30 % dospělé populace a u studentů toto číslo šplhá až k 80 %.

Prokrastinace ale není lenost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Lenoch po žádné činnosti netouží a je s tímto stavem spokojený. Kdežto prokrastinátor zažívá úzkost, že práce, kterou má udělat bude nepříjemná, že ji nezvládne a nedokáže se tak k danému úkolu přemluvit. Jak tedy můžeme prokrastinaci porazit?

1. Technika malých krůčků

Když si úkol rozložíme na menší části, tak tím významně snížíme riziko, že budeme prokrastinovat. Je to jednoduché, u malého úkolu se nebojíme, že to bude složité, nebo že to nezvládneme a prostě ho uděláme. Já například cvičím doma a většinou se mi do toho vůbec nechce. Ale osvědčilo se mi, že když udělám malé krůčky, převléknu se do cvičebního a řeknu si, že si dnes udělám jen pár kliků a lehů sedů, tak se pak stane „zázrak.“ Po prvním cviku mě to začne docela bavit a z původního záměru cvičit jen 5 minut je nakonec celkem intenzivní půlhodinka J.

2. Skřivan a sova plánují, ale každý jinak

Abychom zamezili prokrastinaci je nezbytné mít naplánované, co chci v daný den udělat. Mně třeba vyhovuje si úkoly psát na papír a pak ty splněné v průběhu dne odškrtávat. To je lábuž, když moje tužka přeškrtává ten vyřešený nepříjemný telefonát J. Důležité je si také uvědomit, v které části dne jsme nejproduktivnější a na ten čas si naplánovat nejvíce obtížné nebo nepříjemné úkoly. Pro někoho je to brzy ráno, pro jiného během pozdního odpoledne.

3. Omezení rušivých vlivů

Dnešní doba  prokrastinaci hodně přeje, protože na nás neustále útočí obrovské množství informací, které nás ruší od práce. Hlučného kolegu asi úplně odfiltrovat nelze, ale jiné faktory ano. Není nic horšího, když například připravuju prezentaci a do toho mi vyskočí okno s novým emailem od šéfa. Rázem kromě prezentace také přemýšlím o tom, co mu odpovím a začínám zvolna prokrastinovat. Jak z toho ven? Všechno vypnout! Pokud se potřebujeme soustředit na důležitý úkol, tak doporučuji vypnout poštu, zvonění na mobilu, Facebook, Skype atd., tak aby se naše pozornost netříštila. Náš kámoš na ICQ to jistě pochopí a my si můžeme odškrtnout hotový úkol.

4. Řekněte to světu

V boji s prokrastinací hodně pomáhá, když řekneme světu, dokdy něco uděláme. Nemusí to být žádné oficiální prohlášení, úplně postačí, když se před svými známými nebo kamarády zmíníme, že třeba diplomku chci mít hotovou do konce roku. Tím, že to vyslovíme, tak vlastně dáváme své slovo, dokdy úkol dokončíme. Cítíme pak větší závazek to opravdu udělat a zase jsme v boji s prokrastinací o kousek úspěšnější.

5. Nezapomeňte se odměnit

Prokrastinace a perfekcionismus jdou často ruku v ruce. Ti z nás, kdo jsou perfekcionisté, často necítí potřebu něco slavit nebo se odměňovat za to, že jsme odpověděli na pár emailů nebo připravili prezentaci. Ale tato „malá vítězství“ je třeba si uvědomovat, pochválit se a náležitě oslavit. Třeba tím, že si dáme za odměnu dobrou kávu nebo zákusek. A pak se posunout k dalšímu úkolu.

Prokrastinace se lze úspěšně zbavit, chce to ale jít do akce a udělat ten zmiňovaný první krůček. Uděláte ho hned teď? Protože jak říká Arnold Schwarzenegger: „Můžeš mít buď výsledky nebo výmluvy. Nemůžeš mít obojí.“

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho: